Pocztówka z Czech

Podróż to także próba ucieczki przed widmami, które nie używając nowoczesnej lokomocji jakoby zawsze spóźniają się, dając trochę wytchnienia w nowym miejscu. (J. Czapski)
Dziwne uczucie - żadnych granic, szlabanów, strażników. Nikt nie sprawdza dokumentów, nagle robisz krok i już jesteś w innym państwie. Zamiast swojsko brzmiących nazw sklepów i kantorów nagle są jakieś śmieszne i niezrozumiałe. Niby wiesz, o czym mówi pani na dworcu, bo brzmienie języka podobne, ale wydaje ci się, że śnisz i nic nie rozumiesz. Po kilkunastu godzinach jazdy polskimi kolejami znajdujesz się w samym środku kolejowego raju. Bilety dla dwóch osób, nawet bez 50% zniżek, które straciły ważność wraz z przekroczeniem granicy są tylko niewiele droższe niż w Polsce - bo już dwie osoby to skupina (grupa), której należy się zniżka za przejazdy.

Nie tylko podróż zapiera dech w piersiach. Architektura! Nie mogę napatrzeć się na katedry, kościoły, kamienice pokryte czerwoną dachówką, suto zdobione rzeźbami. Wizyta w czeskiej Pradze owszem, zrobiła na mnie wrażenie, jednak Brno wydaje mi się jeszcze piękniejsze. Może dlatego, że mniej tu turystów, łatwiej odczuć klimat miejsca, w spokoju wypić doskonałe czeskie piwo nie słysząc wokół polskiego języka. Kiedy nie rozumiemy czegoś po czesku mówią do nas po angielsku, sami dziwnie na nas patrzą, kiedy mówimy, że chcemy się udać na przejażdżkę statkiem.

I w podobno ateistycznym państwie odwiedzam najwięcej kościołów, zawsze otwartych i zawsze z modlącymi się wewnątrz ludźmi. Tu po raz pierwszy w życiu modlę się przed jedzeniem i dziękuję za wszystko, za chleb z kminkiem i knedliki. Za podróż i za życie.


 
3 komentarze:

 1. Jak mawiała Angela Carter "Fotografie to kęsy czasu, które można wziąć do ręki" . A tak od siebie Ci powiem, że mi najbardziej podoba się ta fotka z ławeczką i ta z otwartym oknem.
  Kolejne zdjęcia z duszą. Brawo! Pozdrawiam Szymon.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie to wspaniałe, że można ten czas zatrzymać na fotografii. Dziękuję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepięknie zdjęcia warte uwagi..

  Pozdrawiam Tomasz

  OdpowiedzUsuń

Aby skomentować wybierz opcję Nazwa/Adres URL wpisując swoją nazwę i/lub adres strony, albo pozostaw komentarz Anonimowy. Dziękuję!